Soukenická 44, Vnitřní Město
Parcela č. p. 44 byla ve středověku součástí sousedního domu Soukenická č. p. 43, z tohoto období patrně pochází část sklepů.
Exteriéry
Fasáda
Patrový nárožní dům s hlavním průčelím s volutovým štítem se obrací do Soukenické ul. Hlavní východní průčelí je tříosé. Horizontálně fasádu člení korunní římsa oddělující štít. Ve štítě s volutovými rameny jsou umístněny dvě dřevěná dvoukřídlá okna. Trojúhelný nástavec štítu oddělen římsou. Severní průčelí má hladkou omítku. Dům středověkého původu, výrazně přestavěn v renesanci. V renesanci byly zachyceny průzkumem fasády dvě stavební fáze - valbově jehlancová sgrafitová bosáž a jednovrstevné sgrafitové kvádrování s šedě probarvenými spárami. Hlavní uliční průčelí do Soukenické ulice ukončoval dekorativní vlys mořskévlny pod mohutnou korunní římsou. V baroku byl přistavěn štít s trojúhelným nástavcem a volutami po stranách. fasáda v mldším klasicismu rozčleněna šedobílým barevným rozvrhem. Z konce 18. století pocházejí klasicistní štíty. Východní štít opatřen šedo-bílým barevným rozvrhem. V pokročilém 19. stol. a v 1. pol. 20. stol. po dílčí korektuře otvorů bílozelená kompozice fasády. Západní průčelí hladké s dvoukřídlými okny. V lichoběžníkovém štítu s polovalbou dvě menší dřevěná okna. K líci fasády přiléhá zdivo branky s pravoúhlým vstupem na dvorek. V úrovni terénu dvorku se nacházejí dřevěné vstupní dveře do jihozápadní části přízemí domu. Obnova fasády - 2005 - konzervační ošetření fasády, , konzervační zpevnění historických omítkových vrstev. Oprava fasády - 2017
Dlouhodobou neúdržbou výrazně narušeny starší omítkové vrstvy, jeden z příkladů českokrumlovských průčelí, který byl po renesanční omítkové úpravě v mladších obdobích opatřován vápennými nátěry.
klasicistní úprava průčelí se štukovými stuhovými šambránami kolem oken v přízemí i v patře. Ve štítu domu jsou okna lemována plastickým páskem Přízemí je hladké není dále členěno, jednoduchý štít je klasicistně upraven s ukončujícími volutami, vpadlými poli kolem oken, dvěma středovými pilastry a bohatě zdobenou římsu členící trojúhelný štít domu. Jehlancová sgrafitová bosáž z konce 16. století
Popis vývoje průčelí dle J. Blocha, ARTECO, 1992 : viz fotodokumentace, přílohy
Vnější výplně otvorů
Zcela vlevo dřevěné vstupní dvojkřídlé dveře s proskleným nadsvětlíkem s členěním prosklenní dřvěnými svislými příčli. Obě dveřní křídla jsou členěna do obdélných a čtvercových výplní rámovaných plastickým profilovaným rámováním.
Dobrá řemeslná práce historizujících dvoukřídlých výplní s dvojitým řešením klapačky s profilovanými hlavicemi.
Okna v patře tvaru T, v přízemí dvě okna s dělenými křídly v líci fasády. V přízemí dvojitá špaletová šestitabulková okna a v podkroví ve štítu domu dvě subtilnější šestitabulková okna.
Dobré tradiční řešení špaletových dvojitých oken T profilu a oken šestitabulkových.
Střecha
Polovalbovou střechu domu kryje dřevěný šindel. půdní vestavba z 90. let. Nosnou konstrukci krovu tvoří ležatá stolice. Střešní krytina je přibita na bednění. Krov datovaný do roku 1599/1600 - renesanční konstrukce. Šindelová krytina včetně opravy krovu a půdní vestavbou realizovány v letech 2002 - 2003. zateplení krovu proběhlo v rozporu se závazným stanoviskem. Impregnace šindelové krytiny - 2006, další nátěr šindelové krytiny a její oprava v roce 2011-2012, 2020-realizace podkroví a oprava šindelové krytiny.
Mnoho poškozených částí krovu bylo nahrazeno novými prvky. Došlo k narušení střešní krajiny, tvarová korekce východního štítu.
dva pultové vikýře v různých výškových úrovních na severní straně střechy, dva pultové vikýře na jižní straně střechy?
dva komíny , každý na jedné straně střechy.
komíny již novodobé bez typických komínových hlav a stříšek
satelit umístěný pod jižním komínem.
Ostatní
tři nárožní kameny situované při severovýchodním nároží domu, na střetu ulic Dlouhá a Soukenická
nárožní kameny zachovat..