Soukenická 43, Vnitřní Město
Původně jeden z nevětších objektů v Českém Krumlově, který v minulosti zaujímal i místo dnešních domů čp. 45, 46 a také dům čp. 44.
Exteriéry
Fasáda
Měšťanský dům se šířkově rozvedeným neoklasicistním průčelím, které vrcholí dvojicí volutových štítů. Jádro domu je patrně ze 14. století. Mezi lety 1758 – 1799 zaklenut průjezd, dělení 1. patra a podoba štítů. V 19. stol. schodiště do 1. patra, pavlač ve dvoře a neoklasicistně upraveno průčelí. Brána se segmentovým záklenkem uzavírá prostor dvora ze severu a je vsazena do ohradní zdi. Adaptace domu v 90. letech 20. stol. 2017-dílčí oprava fasády.
V letech 1999 – 2000 provedena poměrně citlivá oprava, nově omítnuty štíty, barevné členění se inspirovalo barokním rozvrhem, závěrečná úprava lazurním vápenným nátěrem s restaurátorskou patinací.
Přízemí domu je zdobeno rustikou. Vlevo při jz. nároží se nalézá segmentově klenutý vjezd do domu s naznačenými klenáky. Vedle něj je pak nepravidelně rozmístěno pět obdélných oken, která mají nad překladem provedeny iluzivní klenáky ve formě přímého oblouku. Kordónová římsa odděluje hladkou plochu patra, kde je vsazeno osm obdélných oken, dvě na pravé straně jsou umístěna v mírném odstupu. Každé okno je lemováno profilovanou šambránou s nepatrně vystupujícím parapetem. Profilovaná, výrazně přesahující korunní římsa je kryta prejzy. Nad římsou vystupují dva stejné štíty s volutovými křídly. Pár pilastrů nese římsu a rámuje obdélné pole s obdélným okénkem uprostřed. Na římse každého štítu je nasazeny půlkruhový nástavec zdobený na vrcholu a po stranách koulemi. Zadní průčelí je hladké, v přízemí se nalézá jedno okno a lomeně sklenutý vstup do průjezdu v přízemí domu. V patře je pod střechou na traverzách vysazena dřevěná pavlač, na kterou vedou jedny dveře a pár obdélných oken. Dům nese dvě polovalbové střechy kryté bobrovkami.
Popis vývoje průčelí dle J. Blocha, ARTECO, 1992 : viz fotodokumentace, přílohy
Bohatě profilovaná korunní římsa pod oběma štíty domu je kryta prejzami.
chránit prejzové krytí korunní římsy.
Vnější výplně otvorů
V segmentově klenutém portálu se dvoudílnými klasicistními vraty vchází do klenutého průjezdu. Vrata jsou ze dvou spodních třetin řešeny jako plastické vodorovné lamely, v horní části obou křídel je motiv čtvrtsluncí s terčovýmiplastickými kruhy. Vrata jsou opatřena zeleným nátěrem. Ve dvoře jsou v dřevěné zárubni dvoukřídlé dveře, dva??pravoúhlé kamenné portály.
autentické klasicistní vrata se všemi zdobnými detaily nurno ošetřovat a chránit.
okna z 2. poloviny 19. a první poloviny 20. století, výměna vnějších křídel oken, výměna rámů z uličního průčelí a dvoun oken v zadním traktu - 2016-2017, u oken ve 2. patře navrženo otevíravé křídlo nad poutcem výklopné, kování použít původní, 1. patro - 4 původní okna špaletová s deštěním dovnitř otevíravá, trojkřídlá typu T, horní křídlo nad profilovaným poutcem také dovnitř otevíravé, závěsy kuželové zakončelé kuličkou, dřevěné okapničky - u všech oken provedeny kopie, 2. patro -8ks původní okna z počátku 20. stol. osazená v líci fasády, stejné jako v 1. patře. - u všech oken provedeny kopie. Směrem do dvora okna novodobá, zdvojená, dvoukřídlá - vyměněna za okna s izolačním dvojsklem členěná do šesti tabulek. Výměna rámů a vnitřních křídel oken v roce 2017 jako kopie stávajících. Okno do podkroví ve štítu domu je čtyřtabulkové s parapetní okapničkou. Okna v přízemí jsou osazena ve špaletě a okna v patře v líci fasády.
kopie starších dveří T profilu provedeny v tradičním trochu zjednodušeném řešení. Přesto okna lze hodnotit jako dobře provedená řemeslná práce s detaily - okapničkami, profilovaným poutcem.
Střecha
Dvojice polovalbových střech krytých bobrovkami. V prostoru krovu byla provedena vestavba pokojů. V místnostech s cihelnými podlahami se uplatňují části krovu – krokve a hambalky. Objekt stájí s pultovou střechou krytou bobrovkami se napojuje na dům podél jižní strany dvora. Změna sklonu pultové střechy dvorního traktu a obnova pavlače odsouhlasena v roce 2002. Krytina použitá na střeše jsou bobrovky.
vhodné použití krytiny - pálená - bobrovky.
oplechování v mědi.
na severní straně střechy severního traktu jsou na střeše situovány čtyři pultové vikýře, na jižní straně téže střechy jeden pultový vikýř. Další dva pultovévikýře vznikly na severní ploše střechy jižního traktu a na jižní straně je snad jen jeden pultový vikýř.
Zatímco ještě v 70. letech 20. století (viz fotodokumentace pana Prokopce) něměly střechy domu čp. 43 žádné vikýře, dnes je na plochách střech převikýřováno. Dochází k narušení střešní krajiny.
střešní okna jsou menšího charakteru typů výlezáků. dvě drobná střešní okna na západní valbě střechy.
subtilní proporce střešních oken není závadou na vyváženosti střešní krajiny.
jeden mohutný komín na jižní ploše střechy severního traktu domu. Komín jednoduchý bez jakýchkoliv plastických prvků.
ztráta komínových těles s autentickými zdobnými prvkykomínových hlav, říms, otvorů a stříšek bohužel ochuzuje střešní krajinu o důležitou součást detailů, které spoluvytvářely plochy střech a dodávaly tak pitoresknosti celé střešní krajině. ( viz archivní fotodokumentace pana Prokopce ze 70. let)
Ostatní
nárožní kameny při uličním průčelí a vjezdové brány do domu.
kamenné prvky nutno chránit.