Soukenická 41, Vnitřní Město
V současné době došlo ke korekci předválečného obchodního portálu a zrušení některých vložených příček
Exteriéry
Fasáda
Jednopatrový řadový dům s tříosým průčelím završeným raně barokní štítem. Podstatnou část plochy zaujímá prosklený výkladec se vstupem při sv. nároží. Na opačné straně se nachází obdélný vstup do přízemí domu. Oba vstupy a výkladec spojuje kordónová římsa z umělého kamene. Zadní západní průčelí je trojosé v přízemí i v patře. Dům se volným jz nárožím obrací ještě do dvora sousedního domu čp. 40, kam míří z patra jeho lodžie s novým ocelovým zábradlím. V jádru byl pozdně gotický dům renesančně upravován v 16. st.. V druhé pol. 17. st. byl upraven nynější štít. V posl. čtvrtině 18. století provedena na fasádě kartuše s malbou Navštívení Panny Marie. V roce 1927 bylo průčelí iluzivně upraveno historizujícím způsobem (barokní a renesanční dekorativní prvky), malovanými světle šedými ornamenty a kvádrovou rustikou na červeném pozadí, byly odstraněny plastické nárožní bosy. Fragmenty zachyceny ve Vývoji fasád, J. Bloch - viz fotodokumentace, přílohy. 1937 – předělení vstupní chodby, probourání výkladce a úprava fasády v přízemí, proražen světlík. 1986 – malba restaurována. 1992 – oprava průčelí na základě průzkumu fasád od firmy ARTECO. 1994 – oprava dvorního průčelí a hygienické zázemí prodejny. Nátěr dvorní fasády - vápenný bílý. 2005 – 06 – rekonstrukce objektu na penzion a prodejnu.
Hodnotné raně barokní průčelí s pozdně barokní úpravou a malbou Navštívení Panny Marie v oválné kartuši. Oprava fasády v r. 1993 z památkového hlediska nevhodným silikátovým nátěrem, bohužel nebyla restaurátorsky ošetřena patrně nejmladší a velice pozoruhodná historizující úprava v Č. Krumlově (viz průzkum ARTECO).
V patře jsou na fasádě symetricky rozmístěna tři okna s prostou šambránou lemovanou páskem po obvodu. Pod parapetem středního okna je oválná kartuše se štukovým rámem složeným ze dvou rostlinných pletenců spojených uprostřed stylizovanými mušlemi. V kartuši je provedena malba zobrazující Navštívení Panny Marie. Výrazně předstupující kordónová římsa je krytá prejzy. Trojúhelný štít má volutová křídla s obelisky při krajích. Dva kónicky zúžené pilastry zdobené penízky nesou kordónovou římsu a rámují střední pole štítu s jedním obdélným oknem, které má stejnou šambránu jako okna v prvním patře. Štít vrcholí nízkým trojúhelným nástavcem lemovaným při okrajích římsovým profilem. Na nejstarší fotodokumentaci od J. Wolfa z roku 1900 měl ještě dům nárožní kvádrovou plastickou bosáž, osmitabulková okna ve dvou patrech, lemovaná plastickými stuhovými šambránami.
hodnotná a autentická štuková výzdoba včetně maleb.
Výrazně předstupující kordónová římsa je krytá prejzy.
Vnější výplně otvorů
V přízemí jsou dvoje jednokřídlé prosklenné dveře do domu a do obchodu. Oboje výplně jsou novodobé, dřevěné rámové s desetitabulkovým členěním prosklenné plochy kovovou provlékanou mříží. Dřevěný rám dveří i spodní výplň jsou jednoduché ploché bez profilací, Spodní část dřevěné výplně je přrkryta kovovým plátem s šedým nátěrem.
Na nejstarší fotodokumentaci od J. Wolfa z roku 1900 měl ještě dům osmitabulková okna ve dvou patrech a místo dnešních vstupních dveří byla menší okenice kryjící otvor patrně do sklepa.
Okna jsou šestitabulková s horní dřevěnou okapničkou osazenaá na bambulkových závěsech. Celá konstrukce je pravděpodobně novodobá navržená jako replika staršího řešeníé.
Tradiční řešení dobře provedených novodobých špaletových oken. Na nejstarší fotodokumentaci od J. Wolfa z roku 1900 měl ještě dům nárožní kvádrovou plastickou bosáž, osmitabulková okna ve dvou patrech, lemovaná plastickými stuhovými šambránami.
Podstatnou část plochy uličního průčelí zaujímá prosklený výkladec se vstupem při sv. nároží. Oba vstupy a výkladec spojuje kordónová římsa z umělého kamene. Prosklenný výkladec je nečleněný, prosklenná plocha je osazena v jednoduchém dřevěném neprofilovaném rámu. Výkladec je řešen v celé ploše od parapetu až k kordonové římse tvořící obchodní parter domu.
Na starší fotodokumentaci z 60. let z fotoarchivu NPÚ je patrný výkladec se stříškou nad výlohou, která je propojena s krámským vstupem. V 80. letech je zachycen již mladší typ hliníkového výkladce bez stříšky s celoprosklennou výlohou s navazujícím vstupem do obchodu. Na počátku 21. stol. vzniká nový typ dřevěného výkladce, který respektuje starší řešení výlohy a krámského vstupu. Dřevěný rám je plochý masivní bez profilace. Výloha je jednoduše členěna do obdélných a čtvercových polí. Poslední řešení výkladce je dalším zjednodušením celoprosklenné plochy výlohy a oddělení krámského vstupu a výlohy zděným sloupkem.
Střecha
Objekt má sedlovou, v zadní části valbovou střechu krytou pálenou krytinou. V roce 1996 byla povolena půdní vestavba a výměna krovu pouze nad dvorním křídlem. Při výměně nového krovu však došlo ke změně tvaru střechy na tvarově symetrickou sedlovou. V roce 2001 – 02 proběhla výměna krovu a půdní vestavba. Nepovolenými stavební úpravy - změna tvaru a hmoty střechy, stavba zastavena. Během kontrolního dne v roce 2001 zjištěno, že až na několik fragmentů krokví, byl krov odstraněn a nahrazen novým. Podkroví zbudováno v roce 2002.Povolena na každé ploše střechy dvě malá střešní okénka 60x60 ve velikosti výlezáku. Střecha pokryta bobrovkami. Konstrukci krovu tvoří vaznicový krov se stojatou stolicí, do dvora hambalkový krov s druhotně vloženou hřebenovou vaznicí. 2005 - 2006 při rekonstrukci objektu byla položena nová krytina.
pálená krytina z bobrovek je vhodnou tradičně používanou krytinou.
oplechování v mědi.
Vikýř - nový pultový povolen do dvorní části střechy, do krovu nad uliční částí nebylo doporučeno řešit půdní vestavbu. V rozporu i s tímto rozhodnutím památkové péče byla výřezána část krovu i nad uličním traktem.
Nový pultový vikýř je zastřešen plechovou krytinou - velká plocha plechu masivního vikýře narušuje střešní krajinu.
Podkroví zbudováno v roce 2002.Povolena na každé ploše střechy dvě malá střešní okénka 60x60 ve velikosti výlezáku. V roce 2007 nově povoleno další střešní okno 60x60 do severní části sedlové střechy.
V rozporu s rozhodnutím památkové péče byly v roce 2001 odstraněny původní komíny a nahrazeny prefabrikovanými vložkami.
zaniklé komíny jsou ztrátou autenticity tradičních prvků střešní krajiny