Soukenická 40, Vnitřní Město
Exteriéry
Fasáda
Jednopatrový řadový dům s čtyřosým klasicistním průčelím a raně barokním štítem. Objekt gotického původu, přestavěn v renesanci a raném baroku. V klasicismu upravena fasáda. V přízemí zdobeném pásovou rustikou se nalézá půlkruhově sklenutý goticko renesanční portál s okosenou hranou kamenného ostění. Zadní fasáda je hladká s nestejně posazenými obdélnými okny. Sedlová střecha domu je kryta profilovanou pálenou krytinou. Kolem roku 1800 upraveno průčelí ve stylu barokního klasicismu. 1927 bylo změněno levé okno v přízemí na dveře. Po roce 1994 proběhla generální rekonstrukce.
V poměrně velkém rozsahu byly odstraněny částečně narušené klasicistní omítkové vrstvy, byl zvolen zcela nevhodný krycí silikátový nátěr s nepříznivými optickými účinky, barevné členění / inspirované starším stavem / navíc nerespektuje logickou strukturu tektonického členění průčelí / neprovázanost pásové rustiky a lizen /
Plochu prvního patra uličního průčelí dělí čtyři pilastry s čabrakovou hlavicí na tři obdélná pole a v každém z nich je obdélné okno lemované štukovou šambránou s ušima, na kterých jsou zavěšeny květy. Vykrajovaná supraporta vrcholí párem volut, stylizovanou mušlí a zavěšeným květem. Pod okenním parapetem je provedena velká čabraka. Na místě druhého pilastru zleva je provedena stejná šambrána, která však nerámuje okno, nýbrž obraz, kde sv. Jan Nepomucký v typickém rouchu s palmovou ratolestí pokleká před Pannou Marií s Ježíškem sedící na oblaku. Před světcem sedí anděl, který nese v levé ruce zámek a pravicí si zakrývá ústa gestem mlčení jako narážku na legendu o zpovědním tajemství u sv. Jana Nepomuckého. Předstupující korunní římsa je kryta prejzy a na spodní straně zdobena zubořezem. Volutový štít domu má trojúhelný nástavec s rozeklaným vrcholem a uprostřed okulus do podkroví. Nízká stlačená křídla svírají střední část šítu, kterou dělí tři úzké pilastry zdobené penízkovým motivem na dvě pole. Každé z nich je otevřeno obdélným oknem s ostěním lemovaným po obvodu stezkou.
velmi hodnotná úprava průčelí s dochovanými plastickými prvky v duchu barokního klasicismu s obrazem sv. Jana Nepomuckého. Avšak nevěrohodná barevnost, doložený vytvarný rozvrh - viz Vývoj fasád, J. Bloch, ARTECO 1992 - fotodokumentace, přílohy
Předstupující korunní římsa je kryta prejzy
Vnější výplně otvorů
goticko renesanční portál s okosenou hranou kamenného ostění a odrazníky při zemi. Za líc kamenného ostění byly osazeny hlavní vstupní dvoukřídlé dveře s nadsvětlíkem obloukovitě ukončeným. Nadsvětlík členěn dřevěnými příčlemi ve tvaru půlslunce. Dvoukřídlé dveřní výplně jsou v horní třetině prosklenné opatřené mříží. Spodní díl dveřních výplní je dřevěný s dvojicí plasticky ustupujících obdélných zrcadel. Jižněji situované dvoukřídlé dveřnice jsou celodřevěné, členěné plasticky do tří obdélných výplní.
Historizující výplně obou vstupů.
Napravo od vstupu je v přízemí situováno obdélné okno lemované hladkým páskem a nalevo bylo okno v minulosti změněno na další vchod. Dle starší fotodokumentace předcházela dnešním vnějším okenním výplním s šestitabukovým členěním okna typu T s poutcem v horní třetině. Výplně tehdy byly třítabulkové. Okna byla osazena v líci fasády, dnes jsou ve špaletě. Při rekonstrukci v 90. letech byla nově osazena šestitabulková okna dle jediného zachovaného v přízemí fasády.
Střecha
Podkroví s obytnou vestavbou v 90. letech. gotický krov částečně zachován, sedlová střecha se zvalbením směrem do ulice. Polovalba přechází v pultovou stříšku, která kryje atiku uličního títu.
dva pultové vikýře na jižní straně střechy
střešní okna sdružená a malý válezák na jižní střaně střechy.
jeden komín s dvěma kouřovými otvory, se sedlovou stříškou na jižní straně střechy.
u západního komína na severní straně střechy je situován satelit. a anténa.
Ostatní
při spodních hranách gotického portául jsou kamenné nárožní kameny