Široká 53, Vnitřní Město
Exteriéry
Fasáda
Jednopatrový dům s lomeným průčelím. Hrubší základní plocha a hladké šambrány. Jedná se o goticko-renesanční objekt, který prošel úpravami v baroku a ve druhé polovině 19. století. Úprava fasády pochází ze sedmdesátých let 19. století. Původně gotický dům byl dříve spojen se sousedním čp. 54, kterému tvořil hospodářské zázemí - byl zde pivovar a sladovna. V roce 1967 byl dům rekonstruován. V roce 2000 byla povolena nástavba dvorního přístavku v nepřesně doložené podobě a za cenu bourání gotického zdiva. V roce 2002 měla být provedena obnova fasády za dohledu restaurátora, konzervační zásah. Podmínky památkové péče nebyly splněny, barevnost nebyla odsouhlasena, nebyl proveden konzervační přístup obnovy.
Dnešní kompozice průčelí je neslohová, v jádru klasicistní, základní plocha fasády je pokryta hrubou omítkou s hladkými šambránami.
Hrubší základní omítková plocha fasády v kombunaci s hladkými plochami rámování kolem otvorů na fasádě. Žádné další tektonické prvky, jen korunní římsa. Barevné řešení tmavočervené základní plochy a bílých rámovacích prvků.
Obchodní výkladec je kryt plechovou stříškou.
Vnější výplně otvorů
Dvoukřídlé dveřnice obloukovitě ukončené jsou repliky starších dveřnic. Nad tímto vstupem byla dříve (dle archivní fotodokumentace) stříška. Kolem dveřnic byly umístěny skříňové výkladce se stříškami. Domovní dveře (dnes obchodní) jsou jednokřídlové, výplňové z jedné poloviny prosklenné a opatřené zdobnou mříží.
dobrá truhlářská i kovářská práce dvoukřídlých dveřnic, domovní jednokřídlé dveře jsou barokní, autentické s terčovým kovaným úchytem. Je nutno dveře ošetřovat a chránit včetně kování.
Okna jsou dnes dvojitá, dvoukřídlá, šestitabulková. Výměna vnějších rámů a křídel proběhla v roce 2014. Byly vyrobeny kopie starších ale už novodobých oken včetně větracích okének. V roce 2016 pak proběhla výměna i vnitřních rámů a křídel s izolačním dvojsklem.
Okna byla dle starší fotodokumentace osazena v líci fasády, dnes jsou ve špaletě, v detailech okenním výplním chybí alespoň jednoduchá profilace, která by zjemnila a zkultivovala masivnější členící rámy.
Nad obchodním vstupem byla dříve (dle archivní fotodokumentace) stříška. Kolem dveřnic byly umístěny skříňové výkladce (vitriny) se stříškami. Podobné schéma bylo v roce 2014 nově zopakováno u druhého vstupu s kamenným ostěním.
Umístění zastřešených venkovních vitrin (výkladců) kolem dříve hlavního domovního vstupu působí přiliš přeplácaně, masivně (nezvládnuté detaily profilací), vitriny utiskují jinak velmi jednoduchý autentický vstup s kamenným portálem.
Střecha
sedlová střecha s hřebenem podélně orientovaným s Širokou ulicí. Střecha je kryta šindelem (archivně dolořená v roce 1804) a položeným při rekonstrukci v roce 1967. Střecha byla obnovována v polovině 90. let 20. století. a na počátku 21. století. Na dvorním přístavku byla na počátku 21. století obnovena pálená krytina z bobrovek. Do historicky cenného krovu (Renesanční krov lehké konstrukce s hambalky) nad hlavním objektem (dendrochronologicky zařazen do druhé poloviny 16. Století) byla v roce 2000 povolena půdní vestavba. Spolu s ní bylo odsouhlaseno na straně do Široké ulice (pohledově exponované místo) odstranění původního vikýře a osazení tří vikýřů nových. Na straně do dvora byly osazeny další tři vikýře a dvě střešní okna. V rozporu se závazným stanoviskem jsou vikýře z boku oplechovány měděným plechem a na straně do ulice je mezi vikýři osazeno střešní okno.
šindel je historicky doložená a vhodná krytina.
oplechování z pozinkovaného plechu
na starší fotodokumentaci je na střeše směrem do ulice jeden větší a jeden menší sedlový vikýř, dále jen malé střešní okno (výlezák). Dnes jsou na střeše kromě dochovaného starřšíího většího sedlového vikýře další tři pultové vikýře. V roce 2000 byla zamítnuta žádost o půdní vestavbu směrem do dvora a změna krytiny na pálenou (bobrovky). V témže roce byla povolena realizace tří malých pultových vikýřů a dvě malá střešní okna směrem do dvora, směrem do ulice také tři pultové vikýře a obnova šindelové krytiny.
Příliš velké množsství nevhodně řešených vikýřů na ploše střechy hlavně směrem do ulice.
Na straně do dvora byly v roce 2000 osazeny tři vikýře a dvě střešní okna. V rozporu se závazným stanoviskem jsou vikýře z boku oplechovány měděným plechem a na straně do ulice je mezi vikýři osazeno střešní okno.
jeden mohutný komín na východní straně střechy krytý sedlovou stříškou