Široká 46, Vnitřní Město
Exteriéry
Fasáda
Jednopatrový dům s barokním čtyřosým průčelím. Dva portály a dva okenní otvory přízemí jsou rytmicky prostřídané. Vchod vlevo má kamenné stuhové ostění a je přístupný po jednom kamenném schodu. Okenní otvory lemují šambrány s plasticky vystupujícím stuhovým orámováním. Ve východní stěně domu (ze dvora čp 43) je patrný zazděný pozdně gotický portálek, zaklenutý lomeným obloukem. V průběhu 19. a 20. stol. došlo k částečným úpravám přízemní části fasády. Další úprava fasády proběhla v 80. letech 20. století. Rekonstrukce proběhla v roce 1998. Uliční fasáda je dnes upravena v duchu ranně barokního rozvrhu (dle výsledků průzkumu fasády (ARTECO). Bílá je základní plocha fasády, zdobné prvky včetně soklu jsou tmavě červené, kamenný portál je bez nátěru. Tomuto řešené předcházela šedobílá barevnost, kdy nebyly natírány celé šambrány oken, jen plasticky vystouplé pásky lemování. Poslední obnova fasády proběhla v roce 2015.
Gotický lomený portálek svědčí o středověkém původu zadního průčelí bývalého hospodářského stavení, které dříve patřilo čp. 43. Základní koncepce uliční fasády pochází z období let 1676 – 1677 a odpovídá architektonickému pojetí ranně barokní fasády. Pozdější úpravy nepozměnily zásadně původní rozvrh. Hladká barokní fasáda s nárožní bosáží a restaurovanou malbou patří do skupiny vhodných a šetrných památkových oprav.
Jednoduchá patrová římsa (v profilu čtvrtobloun) a v profilaci složitější římsa korunní podtrhují horizontalitu domu. Čtyři okenní osy patra (šambrány oken mají shodnou profilaci s okny přízemí) doplňuje obdélný rám s nástěnným obrazem P. Marie Kájovské korunované dvěma andílky s palmovými ratolestmi. Obrys ve štuku vytažených parapetních výplní oken prvního patra je tvořen naležato umístěným obdélníkem s půlkruhy na kratších stranách. Po stranách svírá průčelí objektu omítková nárožní bosáž.
Restaurároský přístup při obnovách nástěnného obrazu.
Vnější výplně otvorů
Vstupní dveře do prodejny novodobé prosklenné, dveřnice také nové tradiční výplňové se čtyřmi obdélnými výplněmi. Vstupní dveře do domu jednokřídlové novodobé historizující ze 2/3 prosklenné, opatřené ozdobnými mřížemi.
prosklenné dveře do prodejny - ne příliš vhodný design dveří.
Výplně okenních otvorů i dveře do objektu jsou novodobé. Na starších snímcích z 50.-60. let jsou na místě dnešních šestitabulkových oken v uliční fasádě v přízemí dvě větší okna segmentově zaklenutá, členěná do 16ti tabulek a při severním konci fasády je ještě okno ve stejné úrovni jako u sousedního domu čp. 45. Dnešní okna jsou dvojitá, dvoukřídlá, členěná do šesti tabulek, jsou osazena v líci fasády.
není
Střecha
Objekt se sedlovou střechou paralelní s uliční linií; střecha je dnes pokryta pálenými taškami bobrovkami. Rekonstrukce krovu, výměna střešní krytiny, oprava komínu a oprava fasády proběhla v letech 2014 - 2015. Před obnovou byla střecha z drážkovaných pálených tašek Steinbruck. Původní krytina však byla pravděpodobně dle roztečí krokví dřevěná šindelová. Barokní hambalkový krov (dendochronologický průzkum z roku 2012 uvedl dataci - 1675-1678) s dodatečně vloženou stojatou stolicí. Vestavba podkroví proběhla v roce 2013.
opechování z měděných prvků
směrem do Široké ulice na střeše dva menší pultové vikýře s dřevěným obložením boků. Na starší fotodokumentaci z 50. 60. let 20. stol. byly na střeše směrem do ulice dva drobné výlezáky přibližně v místech dnešních pultových vikýřů.
přijatelné proporce i počet vikýřů na ploše střechy.
3 malá střešní okna směrem do dvora byla postupně památkovou péčí odsouhlasena až v roce 2015. Na starší fotodokumentaci z 50. 60. let 20. stol. byly na střeše směrem do ulice dva drobné výlezáky přibližně v místech dnešních pultových vikýřů.
přijatelné řešení drobných střešních oken typu výlezáků.
mohutný omítaný komín s rozšířenou komínovou hlavicí
zachovat hmotu komína s komínovou hlavou
Ostatní
jeden kamenný stupeň u každého ze vstupů do domu z Široké ulice
zachovat kamenné schody.