Pivovarská 27, Latrán
Exteriéry
Fasáda
Rozsáhlý komplex budov pivovaru, jehož historické jádro tvoří čtyři křídla vymezující dvůr uzavřený renesančním bosovaným portálem. Všechna hlavní křídla pivovaru jsou pokryta sgrafitem, kromě severní třetiny západního křídla, kde byla fasáda upravena novogoticky. V JV rohu areálu je směrem do dvora situován mělký předstupující trakt, jehož průčelí bylo původně prolomeno v prvním patře renesanční logií, jejíž archivolty jsou zachovány ve sgrafitu. oprava oláště budov - sgrafitová výzdoba - 1983, rekonstrukce fasády a střechy objektu lednic - 1991 - změna využívání lednic na provoz pivovarské restaurace (projekt, realizace probíhala až v roce 1992). Rekonstrukce sudárny - 1993, 1995 - novostavba vrátnice. 1995 - generální oprava kotelny. SHP zazděných otvorů v ohradní zdi pivovarské zahrady - F. Kápar, 2004, rehabilitace starších vstupů. Vjezd od náplavky není historicky doložen, ale byl realizován. 2004 - záměr rekonstrukce bývalého sídla Anny z Roggendorfu - souhlasné stanovisko. 2015 - celková rekonstrukce areálu pivovaru - souhlasné závazné stanovisko. V roce 2018 souhlasné stanovisko k prováděcímu projektu celkové rekonstrukce areálu.
Nejstarší budovou je jižní křídlo, které vzniklo patrně přestavbou starší budovy, jak nasvědčuje gotické okno v zahradním průčelí. Stavební činnost na tomto křídle byla zahájena po roce 1546. Budova sloužila za vdovské křídlo Anny z Roggendorfu. Dvorní průčelí je renesanční se sgrafitovými psaníčky upravovanými v roce 1984. V úseku mimo loggii v přízemí jsou vesměs dodatečně upravené vstupy s nepůvodními stuhovými či štukovými šambránami. Obdobně byla korigována i okna. Zahradní průčelí je v západním úseku doplněno přizdívkami se segmentovými arkádami v přízemí (jsou již na pohledu z 18. stol.). Na této konstrukci spočíval záchod. Velmi hodnotným prvkem této fasády je zazděná loggie ve dvou obloucích ve vrcholu v cípech s vpadlým medailonem se znakem Anny z Roggendorfu. Některá okna ještě mají zachovány původní goticko-renesanřní kamenná ostění, nebo jejich části. Další zajímavou stopou po městském opevnění je náznak ochozu hradby, který je čitelný na jižním konci jižní fasády.
Ostatní historická křídla počala vznikat za Petra Voka z Rožmberka koncem 16. století, kdy byly budovy přeměněny na zbrojnici. Stavební činnost vyvrcholila při další změně účelu, při vzniku pivovaru (viz Historie pivovarnictví ve městě Český Krumlov). Ostatní budovy vznikly v druhé polovině 19. a ve 20. století. Výjimku činí dvě křídla severozápadní a jihovýchodní, která jsou starší.
Severní křídlo pivovaru tvoří dlouhý obdélný objekt se sgrafity na průčelích, směrem do dvora jsou osově situovány dva bosované renesanční portály, z nichž jeden je zazděn, druhý tvoří hlavní vjezd do dvora. Dvoupatrová budova je zastřešena sedlovou střechou se zděnými sedlovými vikýři. Obě dlouhá průčelí jsou pokryta sgrafity, patro odděluje kamenná neprofilovaná průběžná římsa, na kterou dosedají kamenná okenní ostění.
Dvorní průčelí východního křídla je z velké části zakryto v přízemí mladšími přístavbami. V obou vyšších patrech se původní kamenná okenní ostění dochovala. Východní průčelí východního křídla je ve své jižní části (část se třemi opěrnými pilíři) středověkou hradbou městského opevnění Latránu. Okenní otvory 1.i 2. patra, které mají stuhové renesanční žulové šambrány a parapetní římsy, byly pravděpodobně vloženy druhotně (dle sgrafitové výzdoby fasády.) Horní polovina objektu byla pravděpodobně dodatečně přepatrována. Tomu odpovídá i absence kordonové římsy, která se uplatňuje na dvorním průčelí pouze v 1. patře.
Západní křídlo má převážně sgrafitovou výzdobu, menší severní část fasády je upravena novogoticky.
Šedý malovaný sokl u všech křídel dvorního průčelí.
Jižní křídlo - pokryto sgrafity, které jsou na všech fasádách ve špatném technickém stavu (kromě dvorní fasády).
Vnější výplně otvorů
Podrobné popisy dveří jsou v projektové dokumentaci (DOMY, s.r.o.). Vnější dveře v jižním křídle areálu jsou v projektu vesměs navrženy nové a sice dřevěné v kombinaci s kovem. Zachovány budou dle projektu dvoukřídlé dveře s kazetovými výplněmi a původním kováním na východním průčelí jižního křídla. Zachována budou kamenná ostění, prahy a tesařské zárubně. Zachovány a repasovány budou stávající dvoukřídlé dveře segmentové ukončené na SZ fasádě budovy hvozdu
Stávající okna jsou dřevěná většinou dvojitá špaletová, některé výplně jsou jednoduché. Podrobné popisy okenních výplní - viz prováděcí dokumentace revitalizace areálu pivovaru, arch. atelier DOMY s.r.o., 2016.
Okna jsou v projektu (DOMY s.r.o., 2015) většinou vyměňována za nové repliky. Dvojitá okna by měla mít vnitřní křídla zasklena na místo jednoduchého skla tepelně izolačním dvojsklem. Jednoduchá okna budou zasklena dvojsklem. Na část oken bude použito stávající autentické kování. Na SZ fasádě budovy hvozdu budou dle projektu zachovány stávající segmentově ukončené okenní výplně dvoukřídlé, dvojité, členěné jen u vnitřních křídel na čtyři tabulky. Další šestitabulkové dvoukřídlé, dvojité výplně (ze 2. pol. 19. stol.) se segmentovým ukončením budou repasovány ve vyšších patrech budovy hvozdu.
Střecha
Historie:
Ze středověkého základu zaniklého dvorce vznikl v průběhu 16. stol. areál - původně panského, později vdovského rožmberského sídla (1547-1558), adaptovaný a rozšířený v letech 1594-1604 B. D. Comettou ve čtyřkřídlý architektonický soubor pro potřeby panské zbrojnice. Po stavebních úpravách v letech 1625-1630 pak sloužil jako panský pivovar krumlovského velkostatku.
Původní krytina všech křídel - pravděpodobně dle ikonografie - prejzovou krytinu. Postupná náhrada prejzů za bobrovky byla zahájena patrně v průběhu 19. stol. Přispěl k ní i požár východního křídla pivovaru v roce 1869 (zánik krovu).
Současnost:
Severní křídlo - bobrovky
Jižní křídlo - střecha pokryta bobrovkami, krov renesanční
Západní křídlo - havarijní stav střechy v západní části sedlové střechy. Prejzová krytina z větší části, severní nižší část přestavěná novogoticky má zastřešení bobrovkami, štíty opatřeny prejzami.
Východní křídlo - bobrovky
spilka - eternitové šablony šedé
hvozd - nižžší část - plechová krytina - titanzinek, vysoký objekt - bobrovky
kotelna, strojovna - betonová krytina- eternit červené, rekonstrukce kotelny 1979 - projekt odsouhlasen, nový ocelový komín, stávající zděný komín po osazení druhého kotle zbourán
stará lednice se sklepem - bobrovky, oplechování - svody okapy - titanzinek dožilé, nevyhovující
2004 - výměna střešní krytiny na budovách pivovaru - severní křídlo - prejzy, východní křídlo - bobrovky, , jižní křídlo - bobrovky, , kotelna - eternit, bobrovky, byt. obj. ve dvoře - spilka?? - bobrovky, , sklad lahvov. piva při východním křídle -místo eternitu - bobrovky.
Renesanční krov ze 16. stol. s hambalky se stojatými stolicemi, doplněný vzpěrami s vaznicemi.
Havarijní stav prejzové krytiny na západním křídle nutno urychleně řešit a zachovat stávající typ krytiny.
oplechování, okapy, svody v mědi a titanzinku.
Jižní křídlo - drobné pultové vikýře, jednotné provedení.
Západní křídlo - sedlové vikýře kryté prejzami jsou ve špatném technickém stavu. Omítané vikýře mají na čele iluzivní úpravu sgrafitové výzdoby.
Východní křídlo - sedlové zděné vikýře
malá střešní okna - výlezáky na střeše staré lednice.
Jižní křídlo - zachovány mohutné komíny, jednotné provedení komínových hlav - jednoduchá římsa a kónický tvarm omítané hlavy.
Západní křídlo - krásné zachované historické komíny s hlavicemi s čistícími otvory, zastřešené sedlovými či zvalbenými stříškami. Některé konstrukce již havarijní. Například mohutný vysoký komín v severní části při vrcholu střechy.
Stará lednice se sklepem - dva komíny se zdobnou komínovou hlavou tvořenou dvojicí plastických římsiček a sedlově zastřešenou stříškou - havarijní stav stříšek
V projektu rehabilitace areálu pivovaru (DOMY, s.r.o., 2015) jsou stávající komínová tělesa zachována.