Nové Město 26, Latrán
Hlavní budova tohoto rozsáhlého objektu je jednopatrová a má hladké průčelí. Vlevo od ní je bosovaný polokruhový portál zasazený do edikuly vytvořené toskánskými pilastry a kladím s triglyfy, který vede do dvora. Ve dvoře vlevo se nachází přízemní stavení, zčásti klenuté křížovou klenbou.
Exteriéry
Fasáda
Široká plocha uliční fasády patrně vznikla v renesanci sloučením dvou gotických domů a navýšením o patro. Současná úprava je již však barokní?!?, raně barokní je úprava vjezdové brány (kolem roku 1680). V klasicismu v letech 1819 - 1826 byly přistavěny jižní trakty. Generální oprava v roce 1933 a modernizace posledních desetiletí přinesly degradaci dispoziční struktury, zanikly podstatné klasicistní (případně i starší) řemeslné detaily, byl odstraněn záchodový rizalit a domek byl značně znehodnocen bytovou adaptací. Dnešní výtvarný rozvrh fasády je zjednodušenou variací na klasicistní ideu průčelí???? Hlavní jednopatrová budova má hladké průčelí s okny, které jsou zdobeny malovanou paspartou. V patře je malovaný lizénový rám. Základní plocha je růžová a iluzivní výmalba světle žlutá. Vývoj fasády - J. Bloch, ARTECO, 2002 - v příloze
roce 1995 na základě průzkumu fasády (Arteco) byly památkovou péčí doporučeny nátěry fasády v základní ploše hnědofialové a lizenový rám ve světle šedé. v roce 2010 proběhla obnova fasády, ale barevnost je dnes jiná. Růžovo žlutá kombinace patrně není historicky doložena. Rušivé jsou elektrorozvodné skříně při vstupu na uliční fasádě.
Plastická výzdoba chybí, fasáda je hledká ilusivně malovaný lizénový rám ve světle žluté. Všechny otvory jsou také iluzivně zvýrazněny rámováním žluté pasparty s tmavou linkou. Bosovaný polokruhový portál zasazený do edikuly, vytvořené toskánskými pilastry a kladím s triglyfy. Mezi léty 1819 – 26 byl objekt upraven do současného stavu, např. byla navýšena okna v 1. patře, kromě ukončení fabionovou korunní římsou průčelí dále plasticky nečleněno, barevná úprava : bílo šedý rozvrh, bílá ZP, zachycena šedá šambrána, pravá rohová lizena, podřímsová horizontální lizena. V mladším období bylo průčelí opatřeno celoplošným nátěrem. Patrně ve druhé pol. 19. stol. bylo průčelí rozčleněno lizenovým iluzivním rozvrhem /bez členění parteru/ - ZP – hnědá, lizenový rozvrh světle šedý s příměsí okru. Lizeny na obou stranách rámovány černou linkou, dolní okraj kordonové lizeny zvýrazněn zdvojenou černou linií.
renesanční - raně barokní portál s výzdobou nutno chránit. Znovu posoudit barevnost portálu v modrobílém rozvrhu v kontextu s ne příliš povedenou barevností čp. 26. K určitému sjednocení fasád by mohlo dojít přetřením zdobných prvků (lizenového rámu a lemování oken dveří) lomenou bílou bez lemovací tmavé linky, kterou dnešní žluté plochy mají.
Vnější výplně otvorů
1995 – adaptace domku, m.j. nové všechny dveře a vnější křídla oken. Na starší fotodokumentaci zachycen ještě stav uliční fasády bez zaklenutého vstupního otvoru. Při rekonstrukci domu v roce 1999 byl obnoven starší vstup do domu se segmrentovým záklenkem,bylo vydáno kladné rozhodnutí památkové péče. Současné vstupní dveře jsou ze dvou třetin prosklenné, v soklové části je plasticky členěná obdélná dřevěná výpň. Prosklenná část je členěna na 12 obdélných polí tabulek.
Nová historizující dřevěná výplň přijatelná.
1995 – adaptace domku, m.j. nové všechny dveře a vnější křídla oken, okna dvojitá šesttabulková osazená těsně za lící fasády, všechna okna v uliční fasádě jsou opatřena parapetní okapničkou.
přijatelné novodobé okenní výplně respektující starší členění a profilaci oken.
nejsou
Střecha
Střecha je valbová, krytá drážkovou krytinou.
4 sedlové vikýře s valbou na východní straně střechy, dvě dvojice vikýřů stejného typu na valbové střeše směrem k ulici a do zahrady a další podobný vikýř a jeden pultový na západní straně střechy.
příliš mnoho vikýřů různých typů a tvarů posetých na ploše střechy, pohledově a hmotově neúnosné a rušivé. Na starší fotodokumentaci byly na valbě střechy směrem do ulice dva subtilní pultové vikýře, které později zanikly (viz fotodokumentace z 80. let 20. století), později vznikly daší ale robustnější pultové vikýře, dnes jsou nahrazeny ještě mohutnějšími vikýři se zvalbenou sedlovou stříškou, což působí masivně a nepříznivě i při pohledech z ulice. V roce 2006 bylo vydáno závazné stanovisko k půdní vestavbě, kde se nově řešila jen malá střešní okna 60x60, o nových vikýřích nebyla řeč.
Dvojice Dvojitých komínů na vrcholech střechy hlavní budovy jsou ukončeny zdobenou hlavicí se sedlovými stříškami.Další vysoký komín dříve snad patřící k oranžérii dosud dochován, jen nové zakrytí plechovou sedlovou stříškou
dvojitý komín zachovává původní profilovanou hlavici i se zastřešením, nutno nadále chránit. Mohutný komín u čp. 150 celkem autentický (až na zastřešení), také k ochraně
satelit za vysokým komínem u čp. 150
nevhodně umístěný satelit.