Latrán 37, Latrán
Exteriéry
Fasáda
Dům pozdně gotického původu (dokladem např. krakorce na jižním průčelí), upraven v renesanci mezi léty 1573 - 1591. Raně barokní úpravy měly jen omezený rozsah. Na sklonku 18. století bylo hlavní průčelí opatřeno klasicistním štítem. Popis: První patro je v rozsahu dvou okenních os z obou stran nároží a v průčelí do Pivovarské ulice ještě při konci budovy vysazeno na kamenných krakorcích. Štít v průčelí do Latránu je klasicistní. Na nárožním krakorci se nalézá pětilistá růže. Základní plocha je na vysazeném patře a štítu hrubá, zelené barvy, rámovaná bílou hladkou omítkou, ostatní plochy jsou hladké a bílé. 1995-1996 - opravena fasáda včetně kamenických a štukatérských součástí, 2016 - ZS - oprava soklu domu - odstranění porušených vrstve, nové vápenné sanační omítky a vápenný sanační štuk, silikátový nátěr (č.j.: MUCK 61926/2016/OUPPP/JL)
Pozoruhodné jsou stopy pozdně gotické fáze - krakorce, vysazené první patro. Cenná je z dnešního hlediska samozřejmě i klasicistní úprava fasády.
1995-1996 - opravena fasáda včetně kamenických a štukatérských součástí, 2016 - ZS - oprava soklu domu - odstranění porušených vrstve, nové vápenné sanační omítky a vápenný sanační štuk, silikátový nátěr (č.j.: MUCK 61926/2016/OUPPP/JL) Dům pozdně gotického původu (dokladem např. krakorce na jižním průčelí), upraven v renesanci mezi léty 1573 - 1591. Raně barokní úpravy měly jen omezený rozsah. Na sklonku 18. století bylo hlavní průčelí opatřeno klasicistním štítem. Popis: První patro je v rozsahu dvou okenních os z obou stran nároží a v průčelí do Pivovarské ulice ještě při konci budovy vysazeno na kamenných krakorcích. Štít v průčelí do Latránu je klasicistní. Na nárožním krakorci se nalézá pětilistá růže. Štít je členěn dvěma pilatry, rámem frontonu a volutami, vše v bílé barvě. Šambrány oken v prvním patře jsou profilované a v bílé barvě.
Oplechován je štít a římsa na hlavním průčelí do Latránu.
Hlavní průčelí - severní vchod - kamenné profilované ostění, klasictní dvoukřídlé dřevěné dveře s původní klikou a zámkem. Jižní průčelí - dveře - 1991 - ZS - úpravy prostor provozovny - vstupní dveře vyrobené předtím jako kopie původních (č.j.: KULT.762/Tj/91) Druhé dveře na jižním průčelí směrem k východu jsou dvoukřídlá dřevěná vrata z 20.století.
1995-1996 - vyměněna okna, okenice na západním průčelí podle archivní dokumentace a dobové fotografie. Přízemí - západní průčelí - dvojité okno se segmentovým záklenkem je vsazeno do kamenného ostění, toto ostění má historické závěsy, na kterých je zavěšena volnější nápodoba původních dveřnic. Dvě vyšší obdélná okna mají svůj původ snad v úpravách z 2.pol.20.stol. Jižní průčelí - západní okno je kryté mříží, další je čtvercové špaletové okno, z vnějsku jednokřídlé, za ním násleuje okno kryté dřevěnými okenicemi. Patro - západní průčelí a polovina jižního průčelí má špaletová tabulková okna, druhá polovina jižního průčelí má okna do T. Na východní vysazené části patra je gotické ostění okna. Ve štítě jsou špaletová okna, jejichž vnější část tvoří dřevěné, žaluziové okenice.
Vnější výplně otvorů
1982 - rekonstrukce střechy - nová sedlová střecha nad zadním traktem, měla odpovídat sklonem dochované části (spis Latrán čp. 37, archiv NPÚČB, rok 1980a1982) , 1995-96 - rekontrukce střechy Stav 2020 - šindel.
v roce 2010 obnova střešní konstrukce
1995-96 - 2 vikýře na jižní straně střechy předního traktu umístěny k východní straně nad korunní římsou (na fotografii z cca 60.l.20.st. jsou vikýře při západní straně za šítem). Stav 2020 - střecha je opatřena několika pultovými vikýři.
3 omítané koníny s hlavicemi a stříškou.
Střecha