Latrán 19, Latrán
Exteriéry
Fasáda
Průčelí je renesanční s hlavní dominantou tříetážového štítu s volutami po stranách s vrcholícím oválným frontonem. Základní plocha hlazená v bílém nátěru, nárožní bosáž má hrubozrnnou omítku s šedým nátěrem. V roce 2002 proběhly úpravy průčelí na černo. Ve dvorním průčelí vznikly v době rekonstrukce v letech 2009-2011 dva pavlačové ochozy nad sebou.
Dům prošel radikální přestavbou v pozdní renesanci. V renesanci vznikla dnešní podoba průčelí. Někdy v 19. stol. byl zajištěn štít domu. Patrně v roce 1929 vznikla terasa na bočním křídle. 2002 - nátěry oken, dveří, uzavření průjezdu, přeštukování nástěnného malovaného schwarzenberského i eggenberského znaku bez vyjádření NPÚ, černá stavba, v průběhu let 2010 - 2011 proběhla celková rekonstrukce objektu, jejíž součástí byla i obnova uliční fasády a půdní vestavba. fasáda měla být obnovena vápennou technologií, malby na fasádě prováděli restaurátoři. Při obnově dvorní fasády navrženo druhotné vložení nového historického kamenného krakorce pod pavlačí dvorního průčelí - NPÚ zamítnuto, v r. 2012 vydáno kladné závazné stanovisko na již ""na černo"" vložený prvek. Ve dvoře byla provedena také replika dřevěného pozdně barokního balustrádového zábradlí.
Průčelí je renesanční s hlavní dominantou tříetážového štítu s volutami po stranách s vrcholícím oválným frontonem. Mohutná profilovaná římsa pod štítem zdobně štukatérsky provedena. Okenní otvory tvořeny kamenným ostěním v oatře s nadokenními římsami a v přízemí s parapetními římsami. Dělící římsy štítu zdobeny obdobně sgrafitem. Pod okny patra je malovaný obraz Kájovské Madony se sv. Šebestiánem a sv. Vítem z r. 1681 a znaky Eggenberský a Schwarzenberský. V přízemí je polokruhový bosovaný portál vjezdu, vedle kterého je menší dodatečný portál krámu s kamenným pultem. Nároží je zdobeno omítkovou bosáží.
zdobná plasticky bohatě profilovaná římsa pod renesančním štítem je kryta bobrovkami
vhodné krytí římsy respektující tradiční řešení.
Vnější výplně otvorů
Nová historizující vrata v uliční fasádě nerespektují památkový přístup a autenticitu prvků.
vnější okenní výplňě tvoří šestitabulková okna s dobovým kováním s úhelníky a historizujícími závěsy, vnitřní výplně řešeny také jako repliky oken se zasklením do olověných nosníčků ve tvaru šestihranů. Osazení nových oken bylo realizováno v roce 2012 z důvodu špatného technického stavu.
okna respektují renesanční výraz fasády, jsou osazena v líci průčelí. V rámci rekonstrukce v letech 2009-2011 a z důvodu špatného technického stavu byla vyměněna nebo nově pořízena všechna okna na všech průčelích )Většinou se jednalo o okenní výplně ze 20. 30. let 20. století, ojediněle byla vyměněna i okna z 19. století s bambulkovými závěsy.) Nová okna jsou dubová stejné profilace jako starší výplně. Nová okna historizující novotvar - vnitřní okna zasklena šestihránky do olova (replikují ranné baroko). Kvalitní řemeslné provedení oken.
Střecha
vysoká strmá sedlová střecha s renesančním krovem (ležatá stolice) je směrem do dvora v horní části zvalbená (polovalba), je kryta bobrovkami (obnova střešního pláště proběhla v letech 2010-2011). Dříve zde byly prejzy. na místě ploché pultové střechy vznikla při rekonstrukci v letech 2009-2011 pochozí terasa
vhodné pokrytí střechy bobrovkami.
oplechování střechy provedeno přiměřeně, svody jsou směrem do ulice provedeny v mědi, úžlabí mezi domy řešeno pozinkem.
oplechování střechy není rušivým prvkem v kontextu střešní krajiny
na střeše celkem pět pultových vikýřů subtilních proporcí (3+2 z každě strany sedlové střechy) Půdní vestavba proběhla při celkové rekonstrukci objektu v letech 2009-2010.
vzhledem k tomu, že Plány ochrany nepřipouštěly možnost půdní vestavby z důvodů nevhodného zásahu do renesančního krovu, je vznik pěti pultových vikýřů nevhodným řešením.
směrem k sousednímu štítu čp. 38 je situováno 1 střešní okno
vzhledem k subtilnosti střešního okna a jeho vhodnému situování, kde není pohledově exponováno, je toto řešení akceptovatelné.
dva nabílené omítnuté komíny, tyčící se z každě strany střechy dom, jsou kryty sedlovou stříškou s bobrovkami.
při zadním vrcholu střechy mohutný satelit s anténami.
Ostatní
dva kamenné stupně byly dodatečně vsazeny před krámský vstup, na druhé straně průčelí byla při fasádě umístěna kamenná lavice
kamenné prvky jsou součástí celku fasády, zpříjemňují intimitu prostředí latránské ulice