Dlouhá 99, Vnitřní Město
Objekt je středověkého původu, jak dokládá vstupní portál, přestavěn v pozdní renesanci, datace trámového stropu v 1. patře 1613? Další stavební úpravy proběhly kolem roku 184 a v 8. letech 19. stol., kdy byla nově upravena fasáda.
Exteriéry
Fasáda
Uliční průčelí dvoupatrové, zastřešené sedlovou střechou zvalbenou na obou stranách. Průčelí upraveno v šedobílem barevném rozvrhu s iluzivní nárožní bosáží a šambánami s ušima. Řešení lze považovat za pozdně renesanční až raně barokní na základě nálezové situace i když vlastník připouští i přispění vlastní invence. Do 80. let 20. stol se fasáda se fasáda uplatňovala dílčí historizující úpravou, včetně dodatečné úpravy keramickým obkladem přízemí z meziválečného období. Na levé straně se uplatňoval výkladec se svinovací roletou.
Současná fasáda působí příznivě svou malířskou úpravou, horní nečleněné patro s korunní římsou je však poněkud odtrženo od dolní části objektu.
V prvním patře se uplatňuje, restaurátorsky pojaté vpadlé pole s rozetkou, na levé straně nad okny v patře se uplatňuje "dýmné pyramidální" okénko, přízemí vstupní kamenný portál
Detaily v relativně uspokojivém technickém stavu, postačí běžná údržba, konzervace
Na plasticky nečleněné fasádě se oplechování neuplatňuje
Osvětlení se na fasádě neuplatňuje
Vnější výplně otvorů
Novodobé, výrazně prosklené dvoukřídlé dveře
Pro středověký portál poněkud málo rustikální vstupní dveře Na dvorní straně výplňové dveře a vrata novodobé konstrukce
Okenní výplně novodobé, osazené do špalety otvorů Na dvorní straně ve špaletě a do líce
Solidní řemeslné zpracování detailu oken, které nahradily stejně osazená okna starší.
Výkladec byl proměněn na levé přízemní okno
Střecha
Pálená krytina, bobrovky
Dobrý technický stav
patrně se žádné neuplatňují
běžné výlezové otvory
Uplatňují se dva komíny, průlezný a tahový, hlavy stříškové ukončení z bobrovek, na bočních stranách čtyři drobné obdélné otvory.
Zřejmě nekopírují starší tvarsloví, ale uplatňují se přijatelně
Ostatní
Dvorní průčelí ve zjednodušených formách kopíruje uliční průčelí, tj. šedobílý barevný rozvrh. Fasádu člení především výrazně vystupující pavlač na dřevěné konstrukci na vysazených dřevěných krakorcích, zábradlí kované. Přízemí člněno lichými arkádami
Starší pavlač byla krytá s pultovou stříškou, na východní straně byl umístěn záchod. Zábradlí bylo zřejmě litinové. Hypoteticky by bylo možné její podobu obnovit.